Již 1. června nabude účinnosti zákon č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů, který přináší celou řadu podstatných změn, proto pro Vás níže shrnujeme 5 nejzásadnějších informací, které by Vás určitě neměly minout, pokud vlastníte podíl v obchodní společnosti:
1. Povinnost zapsat skutečného majitele mají obchodní společnosti už od roku 2018
Evidence skutečných majitelů byla zřízena s účinností od 1. ledna 2018 novelou zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob. Existující obchodní společnosti měly povinnost zapsat svého skutečného majitele do 1 roku, tj. do 1.1.2019 a každá nově vzniklá společnost pak bez zbytečného odkladu. Za nesplnění této povinnosti však dosud neexistoval žádný postih. Nový zákon tuto situaci mění a za opomenutí zápisu vůbec poprvé zavádí sankce (viz. níže).
2. Evidence skutečných majitelů bude volně přístupná na internetu
Dosud neveřejná evidence skutečných majitelů, kam měly dle původní úpravy přístup jen zákonem vypočtené subjekty jako soudy a úřady, se s účinností nového zákona překlopí do režimu databáze dostupné široké veřejnosti online. Podobně jako u obchodního rejstříku si tak bude každý moct dohledat, kdo je skutečným majitelem té které společnosti, tj. koncovým příjemcem více než 25 % z celkového prospěchu společnosti nebo osobou s koncovým vlivem.
3. Sankce
Neprovedení zápisu skutečného majitele do evidence nově zakládá odpovědnost za přestupky, a to jak na straně společnosti, která skutečného majitele do evidence nezapíše, tak na straně skutečného majitele, který společnosti neposkytne potřebnou součinnost. Za takový přestupek bude nově možné uložit pokutu až do výše 500.000,- Kč. Následkem nesplnění povinnosti bude také omezení práv nezapsaného skutečného majitele, kdy společnost nezapsanému skutečnému majiteli nebude smět vyplatit podíl na zisku a nezapsaný skutečný majitel nebude moct vykonávat hlasovací práva při rozhodování nejvyššího orgánu společnosti (na valné hromadě).
4. Automatický průpis z obchodního rejstříku
Jednou z pozitivních novinek, kterou s sebou nový zákon přináší, je bezpochyby tzv. automatický průpis pro společnosti s ručením omezeným a akciové společnosti s jediným společníkem, které závazek transparentnosti plní částečně již nyní zápisem v obchodním rejstříku. K 1. červnu dojde u těchto společností, které povinnost zápisu dosud nesplnily, k jejich automatickému průpisu do evidence vč. společníků, kteří vlastní obchodní podíl větší než 25 % a jediných akcionářů. Každá další změna jediného akcionáře nebo společníka naplňujícího zákonnou domněnku skutečného majitele se pak z obchodního rejstříku do evidence opět automaticky propíše bez nutnosti podávat návrh na změnu zápisu. Pokud však tyto společnosti svou povinnost zapsat svého skutečného majitele do evidence splnily již před účinností nového zákona, má tento zápis před automatickým průpisem přednost a s účinností nového zákona se nezmění. V případě změny ve vlastnické struktuře bude vedle návrhu do obchodního rejstříku nutné pak podat i návrh na změnu v evidenci (tj. zaplatit dva správní poplatky, vést dvě řízení) a případně požádat o nastavení automatického průpisu do evidence pro každou budoucí změnu v obchodním rejstříku. Automatický průpis nebude ze zjevných důvodů nikdy možný u osobních společností, kde není údaj o podílu součástí zápisu v obchodním rejstříku a u akciových společností s více akcionáři.
5. Soudní poplatek
Nový zákon s sebou přináší také novelizaci zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, a podstatné zvýšení soudního poplatku za zahájení evidenčního řízení. Zatímco dosud podléhalo řízení o zápisu do evidence skutečných majitelů poplatku ve výši 1.000,- Kč, od června za podání návrhu zaplatíte čtyřnásobek, tedy 4.000,- Kč. Proto v případě společností, u nichž není automatický průpis z nějakého důvodu možný, doporučujeme se zápisem skutečného majitele do evidence neotálet.