Jednu z velkých změn v oblasti práva obchodních společností po roce 2014 představuje nově stanovená minimální výše základního kapitálu. Zatímco dříve jste juseli při založení s.r.o. mít kapitál v hodnotě nejméně 200 000,- Kč, dnes to může být pouze symbolická částka 1,- Kč. Abychom lépe posoudili, jaká částka základního kapitálu je pro naši společnost ideální, je dobré si nejprve uvědomit opodstatnění staré právní úpravy i důvody, které nakonec vedly k její změně.
Základní kapitál měl dříve sloužit předně jako ochrana věřitelů společnosti (kterou dnes zaručují pravidla pro správu majetku, zvýšená odpovědnost jednatelů a test insolvence), vstupní bariéra „neschopných“ podnikatelů a dále jako hodnota pro počáteční fungování společnosti.
Téměř nulová výše v praxi především usnadňuje přístup na trh mnoha podnikatelům, jejichž počáteční prostředky nejsou tak velké. Dalším důvodem této změny byl také fakt, že základní kapitál ve skutečnosti svou úlohu zcela neplnil a byl často obcházen.
Jaká výše základního kapitálu je pro mě vhodná?
Obvykle se ale tolik nesetkáváme se společnostmi se základním kapitálem v hodnotě 1,- Kč. Důvodů je více. Při stanovení hodnoty je dobré myslet na následující faktory:
- obor podnikání a poměry obchodních partnerů – nižší hodnota může vzbuzovat nedůvěryhodnost a na společnost se celkově pohlíží hůře.
- pravděpodobnost žádání o úvěr – banky často mívají jako podmínku jeho poskytnutí vyšší základní kapitál.
- struktura společníků – z důvodu možnosti převodů a změn podílů; hodnota kapitálu by měla být dělitelná předpokládaným počtem společníků při změnách ve společnosti (nejčastěji 2,3,4,5).
Časté příklady z praxe:
- 1,- Kč - Společnost s jedním společníkem
- 12 000,- Kč - Základní kapitál je rozdělen na dvanáct podílů, každý o velikosti 1.000,-Kč. Vzhledem ke snadné dělitelnosti počtu podílů mohou být ve společnosti dva, tři, čtyři nebo šest společníků se stejným podílem, aniž by muselo dojít ke změně výše základního kapitálu.
- 200 000,- Kč - Nejnižší výše základního kapitálu dle zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník (účinný do 31.12.2013).
Výši základního kapitálu je možné následně kdykoliv zvyšovat i snižovat, ovšem tento proces je určitou administrativní i finanční komplikací kvůli nutnosti rozhodnutí valné hromady, požadavkům na správu vkladů a zápisu změny do obchodního rejstříku. Je proto vhodné výši základního kapitálu důkladně zvážit již před vznikem společnosti.
Ať už si zvolíte výši kapitálu jakoukoliv, obecně nadále platí, že kapitál je blokován pouze po dobu registrace (obvykle 2 až 3 dny), konkrétně do doby, než je firma zapsaná do obchodního rejstříku.
Založení s.r.o. stojí peníze. O čas a energii vás však připravit nemusí. Zařídíme to za vás