Občan a stát
1. července 2016 nabyl účinnosti zákon “č. 91/2016 Z. z. o trestnej zodpovednosti právnických osôb a o zmene a doplnení niektorých zákonov”, který zakládá trestní odpovědnost právnických osob. Na základě tohoto zákona je možné za spáchání trestného činu postihovat nejen fyzické, ale i právnické osoby - firmy (obchodní společnosti, občanská sdružení, družstva)
Podání žádosti
Žádost o výpis z rejstříku trestů pro právnickou osobu je možné podat na:
- podateľni Registra trestov Generálnej prokuratúry SR – (pracovisko Kvetná 13, Bratislava)
- pracoviskách IOMO Slovenskej pošty.
Žádosti se vyřizují na počkání.
Osoba oprávněná k podání žádosti
Výpis z rejstříku trestů právnické osoby vydává Generálna prokuratúra SR na žádost oprávněného zástupce PO. Jeho oprávnění a totožnost musí být ověřeny.
Žádost o výpis z rejstříku trestů PO může podat:
- fyzická osoba, která je statutárním orgánem právnické osoby, pro kterou se výpis vydává,
- fyzická osoba, která je splnomocněná právnickou osobou, pro kterou se výpis vydává,
- jiná právnická osoba, splnomocněná právnickou osobou, pro kterou se výpis vydává.
Doklady
Fyzická osoba, která je statutárem právnické osoby, pro kterou se výpis vydává, předloží:
-
doklad totožnosti (originál), přičemž platí:
-
občan Slovenské případně České republiky prokazuje totožnost občanským průkazem nebo cestovním dokladem,
-
občan jiného státu než je Slovenská a Česká republika prokazuje totožnost cestovním dokladem nebo dokladem o pobytu cizince,
-
-
výpis rejstříku, ve kterém je právnická osoba zapsaná, kterým fyzická osoba prokazuje svoje oprávnění konat, a na základě kterého pověřený zaměstnanec ověří i údaje potřebné pro zpracování žádosti o výpis,
-
splnomocnění statutárního orgánu, kterým se prokazuje oprávnění statutárního orgánu právnické osoby uvedené ve výpisu z příslušného registru, že osoby označené jako statutární orgán právnické osoby jsou oprávněné za právnickou osobu konat.
Splnomocnění je potřeba předložit notářem ověřené písemné splnomocnění statutárního orgánu uvedeného ve výpisu z rejstříku, ve kterém je právnická osoba zapsaná; splnomocnění nesmí být starší 30 dní.
Splnomocnění se předkladá jen v případě, že ve výpisu z příslušného rejstříku není uvedeno jméno, příjmení, adresa trvalého pobytu a datum narození fyzické osoby, která je oprávněna konat jménem právnické osoby.
Fyzická osoba, která je splnomocněná právnickou osobou, pro kterou se výpis vydává, předloží:
-
doklad totožnosti (originál), přičemž platí:
-
občan Slovenské nebo České republiky prokazuje totožnost občanským průkazem nebo cestovním dokladem,
-
občan jiného státu než je Slovenská nebo Česká republika prokazuje totožnost cestovním dokladem nebo dokladem o pobytu cizince,
-
-
výpis z rejstříku, ve kterém je právnická osoba zapsaná, na základě kterého pověřený zaměstnanec ověří údaje potřebné pro zpracování žádosti o výpis,
-
splnomocnění statutárního orgánu, kterým se prokazuje oprávnění statutárního orgánu právnické osoby uvedené ve výpisu z příslušného rejstříku, že osoby označené jako statutární orgán právnické osoby jsou oprávněny za právnickou osobu jednat.
-
splnomocnění od právnické osoby pro fyzickou osobu oprávněnou za právnickou osobu podat a převzít výpis.
Splnomocnění je potřeba předložit notářem ověřené písemné splnomocnění statutárního orgánu uvedeného ve výpisu z rejstříku, ve kterém je právnická osoba zapsaná; splnomocnění nesmí být starší než 30 dní.
Splnomocnění se předkladá jen v případě, že ve výpisu z príslušného rejstříku není uvedené jméno, příjmení, adresa trvalého pobytu a datum narození fyzické osoby, která je oprávněná konat jménem právnické osoby.
Právnická osoba, která je splnomocněná právnickou osobou, pro kterou se výpis vydává, právnická osoba (splnomocněnec) předloží:
-
-
doklad totožnosti (originál), přičemž platí:
-
občan Slovenské nebo České republiky prokazuje totožnost občanským průkazem nebo cestovním dokladem,
-
občan jiného státu než je Slovenská nebo Česká republika prokazuje totožnost cestovním dokladem nebo dokladem o pobytu cizince,
-
-
výpis z příslušného rejstříku právnické osoby (originál), na základě kterého pověřený zaměstnanec ověří údaje potřebné pro zpracování žádosti o výpis,
-
splnomocnění statutárního orgánu, kterým se prokazuje oprávnění statutárního orgánu právnické osoby uvedené ve výpisu z příslušného rejstříku, že osoby označené jako statutární orgán právnické osoby jsou oprávněny za právnickou osobu konat. Splnomocnění se předkládá jen v případě, že ve výpisu z príslušného rejstříku není uvedené jméno, příjmení, adresa trvalého pobytu a datum narození fyzické osoby, která je oprávněná konat jménem právnické osoby. Splnomocnění musí být:
-
notářem ověřené písemné splnomocnění statutárního orgánu uvedeného ve výpisu z rejstříku, ve kterém je právnická osoba zapsaná;
-
není starší než 30 dní.
-
-
splnomocnění splnomocněné právnické osoby pro fyzickou osobu oprávněnou konat za splnomocněnou právnickou osobu na podání žádosti o výpis a převzetí výpisu, přičemž platí:
-
je potřeba predložit notářem ověřené písemné splnomocnění statutárního orgánu uvedeného ve výpisu z rejstříku, ve kterém je právnická osoba zapsaná,
-
splnomocnění nesmí být starší než 30 dní.
-
-
výpis z příslušného rejstříku splnomocněné právnické osoby (výpis z rejstříku, ve kterém je právnická osoba zapsaná), na základě kterého pověřený zaměstnanec ověří oprávnění fyzické osoby konat za splnomocněnou právnickou osobu.
-
Pro účely ověření údajů uvedených v žádosti o výpis je potřeba předložit originály požadovaných dokladů.
Poplatky
-
-
-
na Generální prokuratuře SR - 4 eura.
-
na IOMO - 3, 90 eur (Sadzobník úhrad IOMO).
-
-
Vysvětlující zákony:
Zákon č. 330/2007 Z. z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov
Zákon č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov
Chystáte se zakládat firmu na Slovensku? Kontaktujte nás a my vše důležité zařídíme za vás