Určitě jste se již setkali s pojmem tzv. monistické akciové společnosti. Tento článek se Vám pokusí vysvětlit, co to vlastně monistická akciová společnost je, jaké jsou její výhody a kdy je vhodné ji využít.
Když hovoříme o monistické akciové společnosti, máme ve skutečnosti na mysli jeden ze dvou druhů struktur, tedy vnitřní organizace akciové společnosti. Další druh je tzv. dualistická akciová společnost. Tyto dvě společnosti se navzájem liší:
- ve svých orgánech, a
- v rozdělení pravomocí těchto orgánů.
Jedná se stále o poměrně novou věc, která byla zavedena až v roce 2014 s účinností zákona o obchodních korporacích (zákon č. 90/2012 Sb.), který navázal na nový občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.) a společně s ním nahradil starý obchodní zákoník (zákon č. 513/1991 Sb.).
1. Struktura monistické akciové společnosti
Dualistická struktura akciové společnosti
Do roku 2014 bylo možné založit akciovou společnost pouze s dualistickou strukturou. Stále se jedná o nejčastěji volenou strukturu, proto pro Vás pravděpodobně následující řádky nebudou novými informacemi.
Orgány dualistické akciové společnosti jsou následující:
- valná hromada – vrcholný orgán, který rozhoduje o těch nejdůležitějších otázkách týkajících se společnosti a o personálním složeních ostatních orgánů,
- představenstvo – orgán, kterému přísluší obchodní vedení společnosti (každodenní činnosti týkající se společnosti) a právní zastoupení (typicky podepisování smluv), a
- dozorčí rada – orgán, kterému přísluší kontrolní funkce (provádí tedy především dozor nad činností představenstva).
Monistická struktura akciové společnosti
Dle klasického pojetí monistického systému existuje vedle valné hromady pouze jediný orgán, kterému je zároveň svěřena výkonná i kontrolní funkce a právní zastoupení. Česká úprava se však od tohoto modelu poněkud liší a více se blíží dualistické struktuře.
Orgány monistické akciové společnosti jsou následující:
- valná hromada – vrcholný orgán, který rozhoduje o těch nejdůležitějších otázkách týkajících se společnosti a o personálním složeních ostatních orgánů,
- správní rada – orgán, kterému přísluší vymezení základní strategie obchodního vedení a zároveň jeho kontrola, a
- statutární ředitel – orgán, kterému přísluší výkon obchodního vedení společnosti a právní zastoupení.
Na první pohled by se tak mohlo zdát, že správní rada je vlastně totožná s dozorčí radou a statutární ředitel s představenstvem. Jsou zde ale dva velké rozdíly:
- Dozorčí radě v dualistické struktuře nikdy nepřísluší obchodní vedení společnosti, pouze dohlíží na jeho výkon ze strany představenstva. Správní rada v monistickém struktuře naopak přímo určuje strategii obchodního vedení.
- V dualistické struktuře není možné, aby byl člen představenstva zároveň členem dozorčí rady. Naopak v monistické struktuře je kumulace funkcí člena (i předsedy) správní rady a statutárního ředitele povolena.
2. Využití monistické akciové společnosti
Výhody monistické struktury
Ačkoliv stále převládají společnosti s dualistickou strukturou, monistická akciová společnost má své výhody a opodstatnění. Mezi ty bezesporu patří zjednodušení organizace, flexibilnější a rychlejší řízení a úspora nákladů společnosti.
Použití monistické struktury společnosti je tak vhodné zejména pro menší společnosti (například rodinné společnosti), to ale nevylučuje její využití i u společností větších.
Společnost řízena jednou osobou
Vzhledem k tomu, že zákon povoluje, aby měla správní rada pouze jednoho člena a ten byl zároveň i statutárním ředitelem, může tak být monistická akciová společnost řízena jen jednou osobou. Touto osobou může být zároveň i jediný akcionář.