Mezi tzv. osobní společnosti patří veřejná obchodní společnost (v.o.s.) a komanditní společnost (k.s.). Pro tyto společnosti jsou typické určité znaky, které je odlišují od tzv. kapitálových společností, tedy od společností s ručením omezeným (s.r.o.), akciovou společností (a.s.) a evropskou společností (SE).
Vazba společníků na společnosti
Minimální počet členů. Zatímco kapitálové společnosti mohou být jen jednočlenné, pro založení veřejné obchodní společnosti i založení komanditní společnosti je zapotřebí nejméně dvou osob.
Převod podílu ve společnosti. Převod podílu je umožněn u kapitálových společností, avšak u osobních společností se naopak zakazuje. Společník tak může do společnosti přistoupit, popř. z ní vystoupit pouze změnou společenské smlouvy.
Smrtí společníka také dochází ke zrušení společnosti, pokud není ve společenské smlouvě připuštěné dědění podílů.
Nejvyšší orgán. U kapitálových společností je nejvyšším orgánem valná hromada, která svou většinou rozhoduje o nejvýznamnějších otázkách společnosti. Nejvyšším orgánem osobních společností jsou všichni společníci, a pokud není ve společenské smlouvě zvolena jiná úprava, k rozhodování ve všech věcech společnosti je zapotřebí souhlasu všech společníků.
Statutární orgán. U kapitálových společností jsou statutárním orgánem jednatelé (u společnosti s ručením omezeným) nebo představenstvo či statutární ředitel (u akciové společnosti a evropské společnosti). Statutárním orgánem osobních společností je naproti tomu každý společník (resp. každý komplementář u komanditní společnosti).
Z těchto základních skutečností mimo jiné vyplývá, že každý společník osobní společnosti by se zároveň měl podílet na rozhodování o nejvýznamnějších otázkách společnosti a vykonávat funkci statutárního orgánu, tedy jednat za společnost a zastupovat ji při většině právních jednání.
Vkladová povinnost společníků
Pravděpodobně největším praktickým rozdílem mezi kapitálovými a osobními společnostmi a zároveň velkou výhodou osobních společností je tvorba tzv. základního kapitálu, tedy povinnost společníků vnést do společnosti vklady, které budou tvořit základní kapitál společnosti.
O základním kapitálu u společnosti s ručením omezeným jsme psali již dříve.
Vkladová povinnost platí pouze pro kapitálové společnosti. To znamená, že pro založení osobní společnosti není zapotřebí žádný vklad, tedy ani případné ocenění nepeněžitého vkladu znalcem a Vaše podnikání můžete tak zahájit bez jakýchkoliv počátečních prostředků.