Současná pandemie koronaviru a související tvrdá opatření postavila mnoho podnikatelů před otázku, zda má smysl pokusit se překlenout náročné období se sníženými nebo žádnými příjmy anebo podnikání definitivně ukončit.
Pokud se i vy nacházíte v nepříznivé situaci a chcete zrušit svou obchodní společnost, je třeba nejprve pečlivě posoudit ekonomickou situaci firmy a podle toho pak zvolit nejvhodnější postup ukončení její činnosti.
Dobrovolná likvidace
Řada podnikatelů se domnívá, že odpovědí na všechny problémy, s nimiž se jejich obchodní společnost potýká, je „poslat ji do likvidace“. To ovšem není tak úplně pravda. Předpokladem úspěšné likvidace společnosti, jejímž výsledkem je výmaz společnosti z obchodního rejstříku, je vypořádání všech závazků a veškerého majetku společnosti. Pokud je společnost předlužená, mohou ji společníci sice zrušit, likvidaci však nebude možné dovést do úspěšného konce a bude třeba podat insolvenční návrh.
Úpadek společnosti a insolvence
Pokud má společnost více věřitelů, jejichž pohledávky za společností jsou více jak 30 dní po splatnosti a společnost není schopna svým dluhům dostát, je v úpadku a má povinnost podat na sebe insolvenční návrh. Insolvenční soud následně situaci společnosti posoudí a pokud společnost naplní zákonné podmínky, prohlásí její úpadek a stanoví jeho řešení, což bývá nejčastěji konkurz. Podstatou konkurzu je postupné zpeněžení veškerého majetku společnosti, z jeho výtěžku se poměrně uspokojí jednotliví věřitelé. Tento postup řídí soudem stanovený insolvenční správce. Výsledkem konkurzu je pak zpravidla zánik společnosti, tj. výmaz z obchodního rejstříku, a to bez likvidace.