Zákon o obchodních korporacích definuje finanční asistenci jako poskytnutí zálohy, zápůjčky nebo úvěru obchodní korporací k získání podílů ve společnosti nebo poskytnutí zajištění obchodní korporací za účelem získání účasti v ní. Vždy platí, že je rozhodný skutečný účel plnění a není podstatné, jak je právní jednání označeno. Pokud není skutečným účelem právních jednání získání podílů korporace nebo jejich zajištění, o finanční asistenci se v takových případech nejedná.
Je také nerozhodné, zda jsou peněžní prostředky poskytnuty osobě, která získává podíly ve společnosti, přímo anebo nepřímo prostřednictvím jiné osoby, např. v situaci, kdy je plnění poskytnuto třetí osobě, která prostředky dále poskytne jako úvěr osobě, která má zájem o podíl na společnosti. Podle judikatury lze za finanční asistenci považovat také převzetí dluhu z úvěru poskytnutého na nákup akcií.[1]
Finanční asistencí se rozumí také poskytnutí zajištění obchodní korporací k nabytí účasti v ní. Jedná se o situace, kdy společnost sama žádné finanční prostředky neposkytne, ale pouze se za vrácení prostředků zaručí. Pod termín poskytnutí zajištění je třeba zařadit cokoliv, co je zajišťovacím nástrojem podle platné právní úpravy, např. ručení, finanční záruka, dohoda o srážkách ze mzdy nebo jiných příjmů, uzavření smlouvy zástavní, smlouvy o převodu práva či postoupení pohledávky podle občanského zákoníku.
TEST ÚPADKU JAKO ZÁKLADNÍ PODMÍNKA POSKYTNUTÍ FINANČNÍ ASISTENCE
Základním předpokladem pro poskytnutí finanční asistence je provedení testu úpadku neboli testu insolvence. Společnost nesmí poskytnout finanční asistenci, pokud by si tím přivodila úpadek, a to ani ve formě platební neschopnosti ani ve formě předlužení.
Insolvenční zákon definuje platební neschopnost jako situaci, kdy dlužník má více věřitelů, peněžité závazky, které jsou více než 30 dní po lhůtě platnosti, a není schopen tyto závazky plnit. Zákon dále stanoví vyvratitelné právní domněnky týkající se neschopnosti dlužníka plnit své peněžité závazky. Má se za to, že dlužník není schopen plnit své peněžité závazky, pokud zastavil platby podstatné části svých peněžitých závazků, nebo je neplní po dobu delší 3 měsíců po lhůtě splatnosti, nebo není možné dosáhnout uspokojení soudním výkonem rozhodnutí nebo exekucí, nebo dlužník nesplnil povinnost předložit seznam majetku, seznam závazků, seznam zaměstnanců nebo listiny dokládající úpadek, uloženou insolvenční soudem.
Obchodní korporace by si mohla přivodit úpadek ve formě platební neschopnosti mimo jiné tím, že by poskytla finanční asistenci formou zápůjčky, na kterou by použila své volné finanční prostředky, a následně by nebyla schopna hradit své peněžité závazky.[2]
Podle insolvenčního zákona se jedná o předlužení, pokud má dlužník více věřitelů a souhrn jeho závazků převyšuje hodnotu jeho majetku, přičemž do ocenění dlužníkova majetku se zahrnuje i očekávaný výnos z pokračující správy majetku nebo podnikatelské činnosti.
Úpadek ve formě předlužení by zřejmě připadal v úvahu v případech, kdy by obchodní korporace finanční asistencí převzala závazky nebo přistoupila k dluhu, a souhrn jejích závazků by v důsledku toho převýšil hodnotu jejího majetku. [3]
Úpadek v důsledku poskytnutí finanční asistence nemusí nastat bezprostředně, ale i s větší časovou prodlevou. Podstatné je ale zachování příčinné souvislosti mezi poskytnutím asistence a úpadkem obchodní korporace. Za předpokladu že je zachována příčinná souvislost, není podstatné, pokud k úpadku přispěly i jiné události anebo právní jednání než poskytnutí finanční asistence.[4]
DALŠÍ PODMÍNKY PRO POSKYTNUTÍ FINANČNÍ ASISTENCE SPOLEČNOSTÍ S RUČENÍM OMEZENÝM A AKCIOVOU SPOLEČNOSTÍ
Zákon o obchodních korporacích vyžaduje pro poskytnutí finanční asistence společností s ručením omezeným nebo akciovou společností kromě provedení testu insolvence také splnění dalších podmínek. Podmínky nad rámec zákona může určit také společenská smlouva, případně zakladatelská listina, společnosti s ručením omezeným nebo stanovy akciové společnosti. V případě obou společností musí být dodrženy minimálně zákonem stanovené požadavky poskytnutí finanční asistence. Odchýlit se od zákona je možné jen zpřísněním podmínek poskytnutí finanční asistence, opačný postup možný není.
Spravedlivé podmínky
Finanční asistence poskytnutá společností s ručením omezeným nebo akciovou společností musí být poskytnuta za spravedlivých podmínek vůči společnosti, zejména ohledně úročení nebo zajištění. V úvahu je ale třeba brát také splatnost a další podmínky. Posouzení, zda jsou podmínky spravedlivé, je doporučováno přenechat znalci.[5]
Zpráva
Statutární orgán jak akciové, tak společnosti s ručením omezeným, je dále povinen vypracovat písemnou zprávu, ve které poskytnutí finanční asistence věcně zdůvodní. Součástí zdůvodnění musí být také uvedení výhod a rizik, které z poskytnutí asistence pro společnost plynou. Ve zprávě se dále uvedou podmínky, za jakých bude finanční asistence poskytnuta. U akciové společnosti je dále nutné uvést i cenu, za kterou budou akcie získány.
V případě finanční asistence poskytované společností s ručením omezeným je ve zprávě třeba zdůvodnit, proč poskytnutí finanční asistence není v konfliktu se zájmem společnosti. U akciové společnosti se uplatňuje přísnější režim, kdy poskytnutí nesmí být nejen v rozporu se zájmem společnosti, ale musí být v jejím zájmu.
U akciové společnosti je navíc třeba uvést závěry o prošetření finanční způsobilosti příjemce finanční asistence, kterou provádí představenstvo (v případě dualistické struktury) nebo správní rada (v případě monistické struktury).
Společnost má povinnost uložit zprávu do sbírky listin bez zbytečného odkladu poté, co je finanční asistence schválena. Zpráva musí být uložena také v sídle společnosti a být předložena na valné hromadě schvalující finanční asistenci. V případě akciové společnosti musí být umístěna také na jejích internetových stránkách. Pokud zřídila internetové stránky společnost s ručením omezeným, vztahuje se povinnost zveřejnění na internetu i na ni.
Schválení
Poskytnutí finanční asistence schvaluje jak v případě jejího poskytnutí společností s ručením omezeným, tak akciovou společností valná hromada, kterou tvoří všichni společníci, resp. akcionáři. Pokud společenská smlouva s.r.o. nestanoví jinak, je pro schválení poskytnutí asistence nutná prostá většina hlasů přítomných společníků, přičemž valná hromada je schopná se usnášet za přítomnosti společníků, kteří disponují alespoň polovinou všech hlasů. V akciové společnosti je k přijetí rozhodnutí o poskytnutí finanční asistence nutná alespoň dvou třetinová většina hlasů přítomných akcionářů, kdy valná hromada je schopná se usnášet za přítomnosti akcionářů, kteří vlastní akcie přesahující 30 % základního kapitálu, pokud stanovy nestanoví jinak.
Zvláštní podmínky pro akciovou společnost
Zákon o obchodních korporacích stanoví přísnější podmínky pro poskytnutí finanční asistence akciovou společností než společností s ručením omezeným. Možnost poskytnout finanční asistenci akciovou společností musí být navíc zakotvena ve stanovách. Finanční asistence může být poskytnuta pouze za splnění podmínky, že nezpůsobí snížení vlastního kapitálu pod upsaný základní kapitál, a zároveň musí akciová společnost vytvořit rezervní fond ve výši odpovídající poskytované finanční asistenci. Na společnost s ručením omezeným se tato pravidla ze zákona nevztahují, ale mohou být vyžadována na základě společenské smlouvy.
ZÁVĚR
Základní podmínka pro poskytnutí finanční asistence obchodní korporací je provedení tzv. insolvenčního testu. Obchodní korporace nesmí finanční asistenci poskytnout, pokud by si tím přivodila úpadek podle insolvenčního zákona.
V případě, že finanční asistence projde testem insolvence, je dále nutné dodržet celou řadu formálních podmínek dle zákona o obchodních korporacích.
[1] Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky ze dne 1.9.2009, sp. zn. NS 29 Cdo 2011/2007.
[2] Zákon o obchodních korporacích: komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2014. Komentáře (Wolters Kluwer ČR). § 41.
[3] Zákon o obchodních korporacích: komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2014. Komentáře (Wolters Kluwer ČR). § 41.
[4] Zákon o obchodních korporacích: komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2014. Komentáře (Wolters Kluwer ČR). § 41.
[5] Zákon o obchodních korporacích: komentář. Praha: Wolters Kluwer, 2014. Komentáře (Wolters Kluwer ČR). § 200.